EN ÇOK SORULAN SORULAR

İşitmeyen çocuk neden konuşamıyor?

_Konuşma, çocuk duyduğu için gelişir. İşitme engeli olmayan çocuklar doğduğundan itibaren çevresindeki bütün anlamlı ve anlamsız sesleri duyarlar. Buna tepki verirler. Bu tepki konuşmayı oluşturur. İşitme engelli bir çocuk duymadığı için bir tepki de oluşturmaz. Bu yüzden normal çocuklar gibi konuşamaz.

 

İşitme cihazı takınca çocuğum konuşur mu?

_İşitme cihazı takınca çocuk hemen konuşmaz. Cihazla eğitim uzun bir süreçtir. Normal bir çocuk doğduğu anda sesleri alıp tepki vererek konuşması yavaş yavaş gelişir. Cihaz takılan işitme engelli çocuk için bu geçerlidir. Cihaz takıldıktan sonra iyi bir eğitim süreci ile konuşması gelişebilir. Bunun için çocuğun işitme kalıntısı da çok önemlidir.

 

İşitme engellilerle nasıl iletişim kuruyorsunuz? İşaretle mi anlatıyorsunuz?

_İşitme engellilerin eğitiminde esas, çocukların sözel dil ifadelerini geliştirici yöntemler kullanmaya çalışılır. Bunun yanında, çocuklar sözel olarak ifade edemediklerini işaret yoluyla anlatmaya çalışırlar. Kendi aralarında geliştirdikleri işaretler vardır; ancak eğitimlerinde asıl amaç sözel ifadelerini geliştirmektir.

 

İşitme engelli çocuklar çok zeki midir?

_İşitme engelli çocukların işitme-konuşma gelişimi dışında zeka gelişimi normaldir. Bazı işitme engelli çocuklarda zihinsel gerilikler görülebilir. Hatta zihinsel ve işitme olmak üzere çift engel de görülebilir.

 

İşitme engeli çocuklarda sonradan mı oluşur?

_İşitme engeli bazı çocuklarda (büyük oranda) doğuştan vardır. Bazılarında ise sonradan işitme engeli oluşur. Ateşli hastalıklar, kazalar işitme engeline neden olur.

 

Çocuğum ameliyat olsa duyar mı?

_İşitme kayıpları ameliyatla düzeltilemez. Doğuştan olan, ateşli hastalıklar sonucu oluşan işitme kayıpları ameliyatla düzeltilemez. Bazen yetişkin insanlarda oluşan geçici işitme kayıpları, (zar delinmesi, kemik yolu düzeltilmesi) bunlar az miktarda kayıplardır ve ameliyatla giderilebilirler.

 

İşitme engelli çocuklar okuldan mezun olduktan sonra ne yapıyorlar?

_İlköğretimden mezun olanlar, liselere gidebilirler. Üniversiteye girme oranı ve alanı çok kısıtlıdır. İşitme engellilerle üniversite eğitimi veren tek yer Anadolu Üniversitesi Entegre Yüksek Okulu’dur. Bu okul öğrencilerini yetenek sınavı ile alır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !